در نخستین جشنواره فن بازار برق ایران:

از محصول فناورانه ی شرکت برق منطقه ای غرب تقدیر گردید

بر اساس رای هیات داوران کمیته ی علمی نخستین جشنواره فن بازار تخصصی صنعت برق ایران از محصول فناورانه ی "جداگرهای الاستومری مخصوص جداسازی لرزه ای ترانسفورماتورهای قدرت" ارائه شده توسط شرکت برق منطقه ای غرب در حوزه پست و ترانسفورماتور تقدیر به عمل آمد.

 

بر اساس رای هیات داوران کمیته ی علمی نخستین جشنواره فن بازار تخصصی صنعت برق ایران از محصول فناورانه ی “جداگرهای الاستومری مخصوص جداسازی لرزه ای ترانسفورماتورهای قدرت” ارائه شده توسط شرکت برق منطقه ای غرب در حوزه پست و ترانسفورماتور تقدیر به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، تجربه زلزله های گذشته نشان می دهد که ترانسفورماتورهای قدرت موجود در پست های زمینی به شدت در هنگام حرکت های لرزه ای زمین آسیب پذیر هستند. به همین منظور این شرکت با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه اقدام به طراحی و ساخت و نصب سامانه جداساز ارزه ای پست ۶۳کیلوولت ثلاث باباجانی نمود.
یکی از موثرترین راه های کاهش آثار مخرب زلزله در ترانسفورماتورها استفاده از جداسازی لرزه ای این تجهیزات است
گفتنی است پس از قریب به سه سال مطالعه و تحقیق، سیستم جداسازی لرزه ای ویژه ای با استفاده از جداگرهای الاستومری مسلح به الیاف طرح و نمونه های پروتوتایپ جداگرها توسط “شرکت فنآور لرزه بدل کار” جهت انجام آزمایشات بارگذاری دینامیکی طبق استانداردهای اروپا تولید شدند. با توجه به عملکرد فنی مناسب جداگرها در آزمایشات دینامیکی، نمونه های اصلی جداگرها توسط شرکت مذکور تولید و پس از پاس کردن آزمایشات کنترل کیفی تحویل شرکت برق منطقه ای داده شدند.
شایان ذکر است در سامانه جداسازی علاوه بر جداگرهای لرزه ای از میراگرهای الحاقی و سیستم های تامین پایداری ترانسفورماتور نیز استفاده به عمل آمده است و با توجه به جزییات فنی و از جمله نوع جداگرهای مورد استفاده، سامانه جداسازی مذکور اولین پروژه در نوع خود در سطح دنیا می باشد.