رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه:

اهمیت توجه به گزارش‌های نظارتی ناظرین در شهرداری/ گزارش‌های نظارتی؛ تنها ابزار جلوگیری از تخلفات ساختمانی توسط ناظرین است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه جهت بازدید از دفتر نمایندگی و جلسه با مسئولان در شهرستان جوانرود حضور یافت.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه جهت بازدید از دفتر نمایندگی و جلسه با مسئولان در شهرستان جوانرود حضور یافت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، در ابتدا و در دفتر نمایندگی و با حضور برخی اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان در مورد مسائلی از قبیل عدم برخورد مناسب شهرداری با تخلفات ساختمانی، تعیین مسئول دفتر نمایندگی در شهرستانها، نقشه های مصوب سازمان و مغایرت آن با اجراء بحث و بررسی شد.

در ادامه در محل فرمانداری جوانرود و با حضور فرماندار، شهردار،، دادستان و بخشدار مرکزی شهرستان جوانرود و مهندس زارعی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و مسئول شهرستانهای سازمان و برخی اعضای دفتر نمایندگی شهرستان جوانرود برگزار شد در مورد مسائل و مشکلات ساخت و ساز در جوانرود بررسی های مختلفی انجام گرفت.

مهندس زارعی اظهارداشت: مهندسین نقش بسزایی در بهبود کیفیت زندگی اقشار مختلف مردم ایفا می کنند.به عنوان مثال در زلزله سرپل ذهاب که به مراتب شدیدتر از زلزله سال ۱۳۶۹ رودبار بود، طبق آمار ارائه شده با میانگین رعایت مقررات ملی در حدود ۴۵ درصد، میزان تلفات انسانی زیر ۱۰۰۰ نفر بود در حالی که در زلزله رودبار که قبل از تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان بود میزان تلفات انسانی حدود ۴۰ هزار نفر بود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: برای ساخت و تحویل مسکن ایمن به آحاد افراد جامعه، علاوه بر نظارت بر اجرای ساخت و ساز شهری توسط مهندسین سازمان، همکاری همه جانبه شهرداری و ارگانهای ذیربط در این موضوع امری واجب است و انتظار داریم به گزارشات مهندسین ناظر پروژه ها از نظر فنی توجه بیشتری گردد، چرا که تنها ابزار جلوگیری از تخلف ساختمانی توسط مهندسین ناظر ، همین گزارشهای نظارتی است و با فعالتر شدن پلیس ساختمان در شهرداری میتوان به بهبود شرایط و بالاتر رفتن کیفیت ساخت و ساز و سیما و منظر شهر امیدوار بود.

مهندس زارعی با بیان این مسئله که الکترونیکی شدن گزارشات ناظرین و ارسال آن به شهرداری در شهرستانها در اولویت برنامه های کاری سازمان در شهرستانها قرار دارد ، گفت : زیرساختهای این امر از سمت سازمان نظام مهندسی ساختمان مهیاست و منتظر فراهم آوردن شرایط در شهرداری جوانرود هستیم.

حسینی فرماندار جوانرود در ادامه ضمن خیر مقدم حضور رئیس و اعضای سازمان گفت: از سعی و کوشش سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به نظام مند کردن فرآیند ساخت و ساز در حوزه شهرستان جوانرود کمال تشکر را داریم و افزود: روند  ساخت و ساز در جوانرود از ابتدای دهه ۹۰ و بخصوص بعد از زلزله آبان‌ماه ۱۳۹۶ افزایش قابل توجهی داشته است و به همین جهت و با توجه به شرایط ویژه شهرستان جوانرود و کمبود زمین ، مقابله با تخلفات ساختمانی و فنی عزم همه جانبه ای می طلبد.

فرماندار جوانرود افزود: تمام تلاش خود را با استفاده از دانش فنی مهندسان سازمان نظام مهندسی و همکاری و هم افزایی ارگانهای ذیربط در ساخت و ساز جهت مقابله با تخلفات بکار خواهیم گرفت.

سپهر آیین؛ دادستان جوانرود نیز بر رعایت مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز شهری جوانرود تاکید ویژه داشتند و  همکاری هرچه بیشتر نهادهای مسئول از جمله شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان  در جلوگیری از تخلفات و فراهم کردن بستری برای ایمن سازی بیشتر ساختمانها را راهگشا دانستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در ادامه بازدید از دفتر نمایندگی شهرستان جوانرود، از پروژه های نهضت ملی مسکن ۲۵۰ و ۵۰۰ واحدی جوانرود و روند پیشرفت پروژه ها دیدن کرد و ابراز امیدواری نمود: با همکاری همه جانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان در روند طراحی و نظارت این پروژه ها در سراسر استان، گام بزرگی در تسریع روند ساخت و تحویل بموقع پروژه ها به مردم برداشته شود.