تاکید نائب رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم برگزاری رویدادهای اقتصادی مهم در استان

نائب رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم برگزاری رویدادهای اقتصادی مهم در کرمانشاه تاکید کرد.

 

نائب رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم برگزاری رویدادهای اقتصادی مهم در کرمانشاه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، بابک ترابی در جلسه کارگروه توسعه صادرات و ستاد تسهیل که با حضور معاون اقتصادی وزیر کشور برگزار شد ابتدا از ظرفیت‌های کرمانشاه یاد کرد که موقعیت استراتژیک، همجواری با عراق با داشتن بیش از ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک، پنج گذرگاه رسمی و ۴۰ درصد صادرات زمینی به عراق را از جمله این موارد بود.

وی بخش زیادی از رونق تولید و تجارت استان را حاصل تلاش بخش خصوصی شامل اتاق بازرگانی دانست و اظهار کرد: اتاق بازرگانی با استفاده از ظرفیت تشکل‌ها، کمیسیون‌هاق تخصصی، مرکز پژوهش‌ها، برگزاری جلسات کارشناسی و خصوصا شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تاثیر بسزایی در رونق تجارت استان دارد.

به گفته نائب رئیس اتاق کرمانشاه، اتاق بازرگانی در سال جاری با پذیرش دو هیات از بخش مرکزی و اقلیم عراق توانسته زمینه افزایش تعاملات تجاری را فراهم کند.

ترابی سپس از مهمترین موانع پیش روی توسعه تجارت استان یاد کرد و ادامه داد: فضای کسب و کار نامناسب، بروکراسی اداری، سرمایه اجتماعی پایین، مهاجرت سرمایه انسانی، محدود بودن نیروی کار ماهر و بهره‌ور و… از جمله این موارد است.

وی به ناکافی بودن زیرساخت‌های تجاری در مرزها نیز اشاره کرد و افزود: جای خالی زیرساخت‌های رفاهی، جاده مناسب و ضعف تجهیزات به وضوح در مرزها مشهود است.

نائب رئیس اتاق کرمانشاه تاکید کرد: متاسفانه با مدیریت ناهماهنگ در مرزها نیز مواجهیم و تعدد مراجع تصمیم‌گیری در حوزه مرز ‌ و تجارت آسیب‌های جدی وارد کرده است.

ترابی همچنین از جای خالی مراکز تبادل مالی معتبر مانند صرافی و واحدهای ارزی بانکی برای تبادل تجارت با عراق نیز یاد کرد.

وی سپس به بیان چند پیشنهاد برای بهبود شرایط تجاری استان پرداخت که برقراری حمل یکسره از مهمترین آنها بود و گفت: این موضوع چندین سال است که به مطالبه جدی بخش خصوصی تبدیل شده است.

نائب رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به پیامدهای سخت‌گیری در باره رفع تعهدات ارزی نیز اظهار کرد: با کاهش درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی و کنارگیری بسیاری از تجار توانمند مواجهیم.

ترابی همچنین ناکافی بودن پروازهای فرودگاه کرمانشاه را نیز بر روند تجارت استان اثرگذار دانست.

وی با بیان اینکه امروز فعالین اقتصادی در زمینه دریافت تسهیلات با چالش جدی مواجهند، از نبود رویه مشخص و قانونمند و اعمال نظرهای سلیقه‌ای در پرداخت تسهیلات انتقاد کرد.

موضوع دیگری که نائب رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد محدودیت اختیارات تصمیم‌گیری در استان‌ها بود و خواستار افزایش این اختیارات شد.

ترابی همچنین بر لزوم برگزاری رویدادهای مهم اقتصادی در کرمانشاه آنهم با رویکرد ملی تاکید کرد تا استان بیشتر دیده شود و شاهد ارتقا شاخص‌های اقتصادی مهمی باشیم که اکنون در کرمانشاه وضعیت مناسبی ندارند.

وی در پایان بر لزوم استفاده از ظرفیت چهره‌های ملی بخش خصوصی کرمانشاه برای بهبود شرایط اقتصادی استان تاکید کرد.

نائب رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه نمایندگانی از جمله اقای کاشفی در اتاق بازرگانی ایران و اقای صفایی در اتاق اصناف ایران دارد و به علاوه اتاق اصناف کرمانشاه اتاق برتر کشور نیز شده است، افزود: وجود این چهره‌ها فرصتی مغتنم برای کرمانشاه است.

ترابی با بیان اینکه باید از این ظرفیت‌ها برای کرمانشاه استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: اختصاص کرسی‌هایی از پارلمان‌های بخش خصوصی به نمایندگانی از کرمانشاه می‌تواند بر قدرت چانه‌زنی ما در سطح ملی بیافزاید.