تحقق ۱۱۶ درصدی تعهد ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه/۱۹ هزار فرصت شغلی ایجاد شده از طریق جذب اعتبارات اشتغال زا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در دیدار با استاندار کرمانشاه عملکرد سال ۱۴۰۲ و برنامه های سال جاری همسو با شعار سال "جهش تولید با مشارکت مردم" تشریح نمود و گفت: از ۳۴ هزار و ۵۱۷ فرصت شغلی تعهد ایجاد اشتغال در سال گذشته، ۱۱۶ درصد محقق شده و برای امسال نیز ۲۶ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در دیدار با استاندار کرمانشاه عملکرد سال ۱۴۰۲ و برنامه های سال جاری همسو با شعار سال “جهش تولید با مشارکت مردم” تشریح نمود و گفت: از ۳۴ هزار و ۵۱۷ فرصت شغلی تعهد ایجاد اشتغال در سال گذشته، ۱۱۶ درصد محقق شده و برای امسال نیز ۲۶ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، مختار احمدی در دیدار ۲ ساعته با استاندار پرتلاش کرمانشاه ضمن تشریح عملکرد سال ۱۴۰۲ و بیان برنامه های سال جاری در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی همسو با شعار سال جهش تولید با مشارکت مردمی،گفت: بیش از ۶۰ درصد از جمعیت کشور مخاطب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند و به همین منظور از این وزارت به وزارت مردم تعبیر می شود و نقش مهمی در تحقق شعار امسال دارد.

وی از تعاون به عنوان نمونه بارزی از مردمی کردن اقتصاد یاد کرد و گفت: تعاون با تجمیع سرمایه های اندک مردمی می تواند به عنوان نمونه بی بدیل از مشارکت مردمی در رونق تولید و همچنین جهش تولید باشد، لذا توجه ویژه دستگاه های اجرایی به این بخش از اقتصاد مورد انتظار است.

احمدی با اشاره به تصویب و ابلاغ سند توسعه تعاون توسط دولت سیزدهم و ضرورت اجرای آن، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی استان باید در راستای توسعه بخش تعاون نقش ویژه ای ایفا کنند و این مهم در جلسه شورای هماهنگی توسعه تعاون استان به ریاست استاندار پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره  به اینکه در ابتدای سال گذشته و در قالب سند اشتغال ۳۴ و ۵۱۷ فرصت شغلی پیش بینی شد، افزود: بر اساس داده های آماری سامانه ملی رصد بیش ۴۰ هزار فرصت شغلی به میزان ۱۱۶ درصد پیش بینی اشتغال در سال گذشته محقق شده است.

احمدی افزود: ۸۰ درصد اشتغال های ایجادی در سال گذشته، توسط هیات نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت پیامکی، تلفنی و میدانی مورد تایید نهایی قرار گرفته است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه ادامه داد: برای سال ۱۴۰۳ نیز با هماهنگی دستگاه های متولی اشتغال، ۲۶ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده و در حال تعیین برش شهرستانی، بخش های اقتصادی و دستگاهی هستیم.

وی اضافه نمود: در تدوین سند اشتغال ۱۴۰۳، تکلیف شده که ۱۴ درصد از ثبت اشتغال های جدید مربوط به دانش آموختگان دانشگاهی باشد.

مختار احمدی در ادامه به جذب بیش از ۷۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و اظهار نمود: این میزان تسهیلات از سرفصل های اعتباری مشاغل خانگی، جزء ۳ بند الف تبصره ۱۸، بند الف تبصره ۱۸، تسهیلات جزء ۴ ویژه مددجویان کمیته امداد، اعتبارات جزء ۴ ویژه مددجویان بهزیستی و تسهیلات ویژه سفر ریاست جمهوری بوده است.

وی افزود: با جذب این تسهیلات ۱۹ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده است.

احمدی در ادامه گزارشی از وضعیت نرخ بیکاری سال ۱۴۰۲ ارائه نمود و گفت: بر اساس داده های مرکز آمار ایران، در سال گذشته و در سه فصل اول سال نرخ بیکاری کاهش چشمگیر داشته ولی در فصل زمستان روند نرخ بیکاری افزایش بوده ولی نرخ بیکاری سالیانه استان در سال گذشته ۲ درصد کاهشی بوده و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی را نشان می دهد که نوید بخش، آینده امید وار کننده در حوزه اقتصادی برای استان با تعیین شعار سال توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، در ادامه کلیات طرح کالابرگ الکترونیکی را تشریح و با بیان اینکه تا کنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ فروشگاه در سطح استان به طرح متصل شده اند، تصریح کرد: تاکنون دو مرحله از طرح فجرانه با استقبال خوب مردمی اجرا شده و از ۱۸ فروردین ماه مرحله سوم آن آغاز خواهد شد.

احمدی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متولی اصلی صیانت از نیروی کار در کشور دانست و گفت: در راستای صیانت از نیروی کار و حفاظت فنی و بهداشت کار در کارگاه های مشمول قانون کار، در سال گذشته ۹ هزار بازرسی به صورت ادواری، موردی و بررسی حادثه انجام شده که نسبت به مدت مشابه ۱۲ درصد بیشتر است.

وی اضافه نمود: با بازرسی های انجام شده و صدور ابلاغیه های لازم مبنی بر رعایت موارد ایمنی، حدود ۸ درصد حوادث ناشی از کار در استان کرمانشاه کاهش یافته است.

احمدی از رسیدگی به ۶ هزار پرونده شکایتی کارگری در سال گذشته توسط مراجع حل اختلاف اداره کل خبر داد و گفت: در راستای صیانت از نیروی کار و در یک کار شبهه قضایی منازعات کارگری و کارفرمایی توسط هیات های حل اختلاف بررسی شده است.

وی افزود: با تلاش مضاعف کارکنان حوزه روابط کار اداره کل، خوشبختانه مدت زمان رسیدگی به شکایات کارگری در پایان سال گذشته کاهس چشمگیر داشته و به حدود ۳۰ روز رسیده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه گزارشی از وضعیت مجموعه های ورزشی کارگری در استان ارائه نمود و گفت: برای تکمیل مجموعه فرهنگی، تفریحی و ورزشی نیازمند اعتبارات تکمیلی است.

محمد طیب صحرایی استاندار کرمانشاه پس از استماع گزارش مبسوط مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از عملکرد سال ۱۴۰۲ و برنامه های سال آتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان، گفت: انحراف از ایجاد اشتغال تعهدی از پرداخت تسهیلات از هیچ دستگاه متولی اشتغال قابل پذیرش نیست و در اولین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این موضوع در دستور کار قرار گیرد.

استاندار کرمانشاه در ادامه اظهار نمود: با توجه به حجم بالای ماموریت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کشور به درستی به وزارت مردم تعبیر شده و انتظار می رود، در تحقق شعار سال وزارت نقش خود را به درستی ایفا نماید.

وی با بیان اینکه قطعا تقویت تعاون، شعار جهش تولید با مشارکت مردم را محقق خواهد کرد افزود: لازم است، میزان ایفای نقش تعاونی‌ها در تولید ناخالص ملی استان در شورای توسعه تعاون مشخص شود و در جهت تحقق این نقش تا پایان سال هدفگذاری شود.

صحرایی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در تعیین شعار سال با تکیه بر موضوع اقتصاد و نقش آن در آسایش و رفاه مردم تصریح کرد: تلاش تیم اقتصادی استان در سال گذشته به کاهش و مهار تورم مد نظر مقام معظم رهبری( مدظله العالی) بود و البته اتفاقات مبارکی در سطح استان هم اتفاق افتاد و امسال نیز در راستای تحقق شعار جهش تولید با استفاده از ظرفیت مردمی برنامه های زیادی مد نظر است.

استاندارکرمانشاه اضافه نمود: رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری جهت افزایش تولید، اشتغال، رشد سرمایه گذاری و رشد صادرات همچنان در دستور کار قرار دارد و البته تقویت جایگاه تشکل های مردمی از جمله تعاونی ها و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و موضوع مهم دانش،بنیان و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی در اولویت قرار می گیرد.

وی در پایان ضمن تشکر از گزارش خوب مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در حوزه اشتغالزایی و تعاون، جذب تسهیلات، رفاه اجتماعی و روابط کار بر موضوع مردمی سازی و مشارکت مردم در حوزه اقتصادی و تولید و اشتغال مد نظر رهبر معظم انقلاب و دولت مردمی و خدمتگزار سیزدهم تاکید نمود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، پس از دیدار با استاندار و پیگیری مصوبات بلافاصله ضمن دیدار و گفتگو و هماهنگی با عبدالوحید محمدی معاون هماهنگی امور اقتصادی و طهماسب نجفی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، با مهدی محمدی مشاور و مدیر کل حوزه استاندار، مصطفی موشاخانی مدیر کل امور سرمایه گذاری و اشتغال و مسعود بهرامی معاون مدیر کل سرمایه گزاری و اشتغال استان دیدار و موضوع رهنمودها و مصوبات دیدار با استاندار را پیگیری نمود.