صدور ۷ هزار رأی در مراجع حل اختلاف کار استان کرمانشاه/ ۳۰ درصد از آرای صادره سازشی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه درسال گذشته تعداد ۷۶۰۲ درخواست شکایتی کارگری در سامانه جامع روابط کار وصول شد، اظهارداشت: برای این تعداد، ۷ هزار و ۵۶ رای از طریق مراجع حل اختلاف کار در استان صادر شده که ۲ هزار رای به صورت سازشی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه در سال گذشته تعداد ۷۶۰۲ درخواست شکایتی کارگری در سامانه جامع روابط کار وصول شد، گفت: برای این تعداد، ۷ هزار و ۵۶ رای از طریق مراجع حل اختلاف کار در استان صادر شد که ۲ هزار رای به صورت سازشی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، مختار احمدی در ارائه گزارش عملکرد روابط کار و مراجع حل اختلاف کار در سال ۱۴۰۲، تعداد دادخواست های (شکایت) طرح شده از سوی کارگران در سال ۱۴۰۲، را ۷ هزار و ۶۰۲ مورد اعلام کرد و در این خصوص اظهار داشت: طی این مدت و پس از رسیدگی در مراجع حل اختلاف کار استان، ۷ هزار و ۵۷ دادنامه (رای) صادر شد.

وی افزود: از تعداد درخواست های وصولی در سامانه روابط کار، ۶ هزار و ۲۹ دادخواست مربوط به مرجع تشخیص و ۱۵۷۳ دادخواست تجدید نظر بوده که از این تعداد ۵ هزار و ۳۶۱ رای در مراجع تشخیص و یک هزار و ۶۹۵ رای در مراجع حل اختلاف صادر شد.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی مراجع اختلاف کار در استان کرمانشاه در رسیدگی دقیق به پرونده ها و صدور رای برای طرفین کارگر و کارفرما، گفت: دغدغه اصلی این اداره کل و نیز مراجع تشخیص و اختلاف، صرفاً رسیدگی به پرونده ها از حیث کمی نیست، بلکه هدف ما احقاق حقوق مردم ضمن تلاش بر مصالحه و اشتغال مجدد کارگر و احیاء روابط دوستانه طرفین است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه از تعداد آرا صاده در استان حدود دو هزار پرونده به صورت سازشی بوده است، اضافه نمود: خوشبختانه ۲۹ درصد از آرا صادره به سازش بین کار و کارگرفرما ختم شده است.

وی افزود: مدت زمان رسیدگی به پرونده های شکایات کارگر و کارفرما در مراجع حل اختلاف استان کرمانشاه در پایان سال ۱۴۰۰، به میزان ۱۱۳ روز بوده و هم اکنون به ۴۰ روز کاهش یافته است.

احمدی با بیان اینکه کلیه ی شرکت های پیمانکار ملزم به داشتن گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت شرکت در مناقصات دولتی هستند، تصریح کرد: در سال گذشته تعداد ۶۴ شرکت خدماتی توسط کمیته تعیین صلاحیت استان بررسی و تأیید صلاحیت شده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کلیه شرکت‌های خدماتی پیمانکاری تأمین نیروی انسانی و مؤسسات مشابه تابع مقررات قانون کار می‌باشند و باید طرح طبقه بندی مشاغل را رعایت و از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تائیدیه لازم را اخذ نمایند، ادامه داد: در سال گذشته ۷۵ شرکت خدماتی پیمانکاری تامین نیروی انسانی مشمول در استان، تائیدیه صلاحیت طرح طبقه بندی را از این اداره کل دریافت نمودند.