چند راهکار ساده برای پیشگیری از گاز گرفتگی در فصل سرما

 

 

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه گفت: به منظور پیشگیری از گازگرفتگی، استفاده از وسایل گازسوز ایمن ضروری است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رهاورد آنلاین، آتش‌پاد غلامرضا رضایی، اظهارکرد: با فرا رسیدن فصل سرما رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ضروری است.
وی افزود: در مرحله نخست، باید از وسایل گازسوز استاندارد استفاده شود و وسیله گازسوز نزدیک پرده و مواد قابل اشتعال قرارداده نشود و از شیلنگ و کلیپس های استاندارد استفاده شود و این شیلنگ ها مربوط به گاز باشد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه تصریح کرد: شهروندان هنگام نصب بخاری مسیر دودکش را حتما باید چک کنند که مسدود نباشد و همچنین باید از کلاهک‌های به شکل H استفاده شود.
وی گفت: شیلنگ های آب به شدت مستعد حادثه هستند و نباید از آن‌ها برای مصارف گاز استفاده شود و طول آن‌ها از یک متر و نیم نباید بیشتر باشد همچنین از دیوارهای جنبی به منظور خروج دودکش استفاده شود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: رنگ شعله وسایل گازسوز بخاری باید حتما آبی باشد و لوله نیز باید گرم باشد، رعایت این اصول مانع مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن می‌شود.
به گفته رضایی به هیچ عنوان نباید از اجاق گاز برای گرم کردن خانه استفاده کرد چرا که نداشتن حفاظ شیشه‌ای و خارج نشدن گاز مونواکسید کربن از محیط جان افراد را تهدید می‌کند.
وی تشریح کرد: درز گیری غیر اصولی پنجره هاست، نباید تمام منافذ را بست و جریان کافی هوا باید در فضا‌های سر بسته برقرار باشد.
رضایی عنوان کرد: بسیاری از شهروندان در فاصله بسیار کمی با وسایل گاز سوز می‌خوابند که این کار خطر گاز گرفتگی را بیشتر می‌کند و امکان جدا شدن اتصالات لوله بخاری نیز به هنگام جابه جایی افراد وجود دارد.
رئیس سازمان آتشنشانی با بیان اینکه تنگی نفس، تهوع، سرگیجه و درد در قفسه سینه از مهم‌ترین علائم گازگرفتگی است، گفت: هنگام مواجه با فرد دچار مسمومیت باید او را در فضای باز قرار داد.
وی ادامه داد: اگر امکان انتقال فرد به بیرون از منزل وجود نداشت باید حوله‌ای را با آب سرد مرطوب کرده و روی دهان و بینی فرد قرار داد تا نیرو‌های امدادی برسند.