مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه خبرداد:

شناسایی ۱۷۱ تبعه خارجی غیرمجاز در واحدهای اقتصادی کرمانشاه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از ممنوعیت اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار در استان خبرداد و گفت: در سال گذشته ۱۷۱ تبعه خارجی غیر مجاز شاغل در واحدهای اقتصادی استان شناسایی و اخراج شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از ممنوعیت اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار در استان خبرداد و گفت: در سال گذشته ۱۷۱ تبعه خارجی غیر مجاز شاغل در واحدهای اقتصادی استان شناسایی و اخراج شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رهاوردآنلاین، «مختار احمدی» درخصوص ممنوعیت بکارگیری اتباع خارجی در استان، اظهار نمود: برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه، اظهار کرد: به موجب ماده ۱۸۱ قانون کار نیز به کارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوع است و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که اتباع خارجی غیر مجاز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده است، بپذیرند.

وی یادآور شد: در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع ‌شود، چنانچه مراتب را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نکنند برابر قانون به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می شوند.

احمدی به شرایط بیکاری در استان و وجود نیروی جوان توانمند و فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان اشاره کرد و افزود: در برخی موارد کارفرمایان با توجه به عدم بیمه نمودن و کم بودن حقوق و دستمزد اتباع غیر مجاز که بیشتر از کشور افغانستان هستند، اقدام به بکارگیری این گونه اتباع بیگانه می‌کنند و متاسفانه با آسیب هایی نیز روبرو هستند که منجر به اشتغال فرصتهای شغلی در استان می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه تصریح کرد: در این راستا بازرسان و کارشناسان معاونت اشتغال و کارآفرینی با تمام توان به صورت روزانه جهت شناسایی اتباع بیگانه غیرمجاز شاغل در واحدهای اقتصادی، اقدام به بازرسی می کنند و در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۵۱ مورد بازرسی انجام شده و تعداد ۱۷۱ تبعه بیگانه غیر مجاز شدند.

احمدی ادامه داد: همچنین در راستای نظارت بر به‌ کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز و جلوگیری از اشتغال آن‌ها در واحدهای اقتصادی، بازرسان این اداره کل با همکاری نیروی انتظامی بیش از ۴۴ گشت مشترک انجام دادند و در خصوص اخراج اتباع بیگانه غیرمجاز از کشور اقدام کردند.

وی به ممنوعیت بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در واحدهای اقتصادی استان اشاره و تصریح کرد: کارفرمایان متخلف در این زمینه به مراجع قضایی، معرفی می شوند و در این زمینه سال گذشته ۶۱ کارفرما که اتباع بیگانه غیرمجاز را در واحدهای خود بکارگیری کرده بودند شناسایی و ضمن ابلاغ برگ جریمه، به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه ادامه داد: در سال گذشته با توجه به شناسایی اتباع بیگاه غیر مجاز و جریمه کارفرمایان متخلف حدود ۲۴ میلیارد ریال برگه جریمه به واحدهای اقتصادی که اتباع بیگانه غیر مجاز بکار گرفته بودند، ابلاغ شده است.

احمدی در پایان اظهار نمود: با توجه به وجود فرصت‌های شغلی و اشغال آن توسط افراد بیگانه غیر مجاز، شناسایی و اخراج این افراد از محیط های کاری در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد و دراین راستا با شناسایی و اخراج این تعداد از اتباع خارجی منجر به جایگزینی جوانان متقاضی اشتغال در واحدهای اقتصادی شد.